Kdy vzniká nárok na tzv. vdovský důchod a jaká je jeho případná výše?
Ať už vdovský, či vdovecký důchod – podmínky pro jeho pobírání platí stejné. Jak se ale může někdo domnívat, nemá na něj nárok každý a vždy. Kdy člověku vzniká nárok na tento typ pozůstalostního důchodu?
Jaké jsou podmínky?
Vdovský důchod existuje pro zmírnění příjmového výpadku po úmrtí jednoho z manželů, ovšem pozor, rozhodně na něj nevzniká nárok automaticky. Pro to, aby byla Vaše žádost úspěšná, musíte splňovat několik základních podmínek. Nárok na pobírání vdovského důchodu má tak pouze ten:
- Kdo byl s pozůstalým sezdaný v době úmrtí, tedy pouze manžel nebo manželka.
- Pokud zemřelý manžel nebo zemřelá manželka pobírali starobní nebo invalidní důchod.
- Jestliže jejich zemřelý manžel nebo zemřelá manželka ke dni úmrtí splnili podmínky pro nárok na starobní nebo invalidní důchod.
- Pokud jejich manžel nebo manželka zemřeli na následek pracovního úrazu.
Zde je důležité zaměřit pozornost na dobu hrazení důchodového pojištění nutnou k získání nároku na starobní či invalidní důchod:
a) Starobní důchod – zde je to trochu jednodušší, doba důchodového pojištění pro nárok na starobní důchod činí 35 let.
b) Invalidní důchod – doba hrazení důchodového pojištění se zde odvíjí od věku pojištěnce:
- do 20 let věku méně než 1 rok
- 20–22 let 1 rok
- 22–24 let 2 roky
- 24–26 let 3 roky
- 26–28 let 4 roky
- 28–37 let 5 let z posledních 10 let před úmrtím pojištěnce
- od 38 let 5 let z posledních 10 let před úmrtím pojištěnce, nebo 10 let z posledních 20 let před úmrtím pojištěnce
Podání žádosti
Jak už jsme zmínili výše, jestli máte o vdovský důchod zájem, musíte o něj sami požádat, a to na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení podle Vašeho trvalého bydliště. Na důchodové oddělení si s sebou musíte vzít příslušné dokumenty – doklad totožnosti, oddací list, úmrtní list zesnulého. V případě, že zesnulý nepobíral starobní či invalidní důchod (ale splňoval potřebnou dobu pojištění pro nárok na něj), budete potřebovat i dokumenty nutné k jeho vyřízení (např. evidenční list od posledního zaměstnavatele zesnulého, doklady o době studia zesnulého atd.). Po podání Vaší žádostí má ČSSZ povinnost ji vyřídit do 90 dnů. Rozhodnutí je zasíláno písemně přímo do rukou žadatele a je možno proti němu do 30 dnů podat námitku.
Možná se nyní ptáte, po jak dlouhou dobu je vdovský důchod vyplácen. Ze zákona končí nárok na vdovský důchod v případě, že:
- Vdova nebo vdovec uzavře nové manželství.
- Uplyne standardní doba jednoho roku, kdy vdova nebo vdovec tento důchod pobírá.
A co dál?
Po uplynutí doby jednoho roku má na pokračování pobírání vdovského důchodu vdova nebo vdovec nárok pouze pokud:
- pečuje o nezaopatřené děti,
- pečuje o dítě závislé na péči jiné osoby (stupeň II středně těžká závislost, III těžká závislost nebo IV úplná závislost),
- pečuje o své rodiče nebo rodiče zemřelého, se kterými žije v jedné domácnosti a kteří jsou závislí na péči jiné osoby (stupeň II, III nebo IV),
- je invalidní ve třetím stupni,
- dosáhl/a požadovaného věku (o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk člověka stejného data narození, nebo dosáhl/a svého důchodového věku, je-li tento důchodový věk nižší).
Výše důchodu
Finální částka vdovského důchodu je individuální, skládá se totiž ze dvou částí. První – základní, je pro všechny typy důchodů stejná a v roce 2020 činí 3 490 Kč. Druhá část je tzv. procentní výměra – ta činí 50 % z výše důchodu (invalidního nebo starobního), který by pobírala zesnulá osoba.
Souběh důchodů
Samozřejmě se může stát, že už je zesnulá osoba sama v důchodu, a to buď invalidním nebo starobním, a kromě vdovského tedy pobírá ještě jeden z nich. V takovém případě dochází k tzv. souběhu důchodů. Jeho výše je určena základem pro všechny důchody stejným (tedy 3 490 Kč), poté plnou částkou vyššího z důchodů a polovinou (tedy 50 %) částky nižšího důchodu. Na internetu existují různé kalkulačky pro přesný výpočet.
ČSSZ vyplácí důchody pravidelně každý měsíc. Také je důležité vědět, že po podání a schválení žádosti se důchod doplácí zpětně – ode dne úmrtí manžela nebo manželky.