Jaké pravomoci mají státní orgány v rukou a jaká omezující či preventivní opatření mohou využít?
Co vlastně znamená pojem ochrana veřejného zdraví?
Ochrana a podpora veřejného zdraví je souhrn činností a opatření k vytváření a ochraně zdravých životních a pracovních podmínek a zabránění šíření infekčních a hromadně se vyskytujících onemocnění, ohrožení zdraví v souvislosti s vykonávanou prací, vzniku nemocí souvisejících s prací a jiných významných poruch zdraví a dozoru nad jejich zachováním, tzv. zátěž rizikovými faktory.
A jak lze tedy veřejné zdraví ohrozit?
Jedná se o stav, při kterém jsou obyvatelstvo nebo jeho skupiny vystaveny nebezpečí, z něhož míra zátěže rizikovými faktory přírodních, životních nebo pracovních podmínek překračuje obecně přijatelnou úroveň a představuje významné riziko poškození zdraví.
Ústředním orgánem státní správy při ochraně veřejného zdraví je ministerstvo zdravotnictví a také hygienické stanice, jak na lokální, tak i vrcholové úrovni.
Aby bylo možné v neočekávaných a závažných situacích ochránit veřejné zdraví, která je samozřejmě základním právem každého občana státu, mají orgány ochrany v rukou několik možných mimořádných opatření, které mohou k ochraně veřejného zdraví využít.
A) Opatření pro fyzické osoby
Fyzická osoba, která onemocněla infekčním onemocněním nebo je podezřelá z nákazy, je podle povahy infekčního onemocnění zejména povinna:
- podrobit se izolaci, podání specifických imunologických preparátů nebo antiinfektiv, potřebnému laboratornímu vyšetření, lékařské prohlídce a karanténním opatřením,
- dodržovat omezení,
- zdržet se činnosti, která by mohla vést k dalšímu šíření infekčního onemocnění, a je-li běžnou součástí života, vykonávat ji tak, aby se riziko šíření snížilo.
Co znamenají jednotlivé formy omezení v souvislosti s ochrannými, mimořádnými prostředky pro ochranu zdraví fyzických osob?
1) Karanténa
= oddělení zdravé fyzické osoby, která byla během inkubační doby ve styku s infekčním onemocněním nebo pobývala v ohnisku nákazy od ostatních fyzických osob s cílem zabránit přenosu infekčního onemocnění v období, kdy by se toto onemocnění mohlo šířit,
2) Izolace
= oddělení fyzické osoby, která onemocněla infekční nemocí nebo jeví příznaky tohoto onemocnění, od ostatních fyzických osob.
B) Opatření pro podnikatele a právnické osoby
- zákaz provozu zařízení, provozovny nebo jiné činnosti,
- zákaz přepravy určitými dopravními prostředky,
- omezení výroby, pozastavení prodeje a zákaz užívání vody, potravin a dalších výrobků podezřelých z kontaminace.
C) Mimořádná opatření při epidemii a nebezpečí jejího vzniku
Nejdůležitější opatření v případě výskytu epidemie!
- Zákaz nebo omezení výroby,
- zákaz nebo omezení styku skupin fyzických osob podezřelých z nákazy s ostatními fyzickými osobami, zejména omezení cestování z některých oblastí a omezení dopravy mezi některými oblastmi,
- zákaz nebo omezení slavností, divadelních a filmových představení, sportovních a jiných shromáždění a trhů,
- uzavření zdravotnických zařízení jednodenní nebo lůžkové péče, zařízení sociálních služeb, škol, školských zařízení, zotavovacích akcí, jakož i ubytovacích podniků a provozoven stravovacích služeb nebo omezení jejich provozu.