Může vám stát nahradit škodu způsobenou krizovými opatřeními?
Aktuálně začala platit tvrdá opatření k zamezení šíření viru. Ta ovšem způsobují nemalé komplikace především podnikatelům. Ve spolupráci s JUDr. Jakubem Dohnalem, advokátem a partnerem ARROWS Advisory Group vám přinášíme základní informace.
Náhrada škody způsobená krizovými opatřeními
Může vám stát nahradit škodu, která byla způsobená krizovými opatřeními v souvislosti s bezpečnostním stavem? Ano! Stát skutečně odpovídá za škodu vzniklou fyzickým i právnickým osobám v souvislosti s bezpečnostními opatřeními. Musí být ovšem prokázána příčinná souvislost mezi škodou a krizovými opatřeními. Za stát ve sporu vystupuje Ministerstvo vnitra.
Co k náhradě škody potřebuji?
- Všechny potřebné dokumenty o škodě, která mám k dispozici. Uchovávejte důsledně všechny dokumenty (jaké jste měli ztráty, jaké objednávky byli zrušeny, koho jste museli propustit atd.)
- Škodu je třeba uplatnit do 6 měsíců od té chvíle, kdy se o ní dozvíte.
- Musí tu existovat příčinná souvislost mezi škodou a krizovým opatřením.
Konkrétní právní úpravu naleznete v zákoně o krizovém řízení. V něm se ale píše hlavně o reálné škodě, nikoli škodě na zisku a je tedy otázkou, jak se bude náhrada škody fungovat v praxi.
Rada advokáta:
Než se spoléhat na náhradu škody, je lepší v první fázi přijmout procesní opatření. Odborník Vám může poradit, jak efektivně upravit procesy a jak se v provozu pokusit o zmírnění škod, tak aby Vaše firma toto období přestála. Náhrada škody a státní podpora by neměla být primárním řešením.