Zaměstnanci nemohou požívat alkohol v pracovní době a na pracovištích. Existují výjimky?
Zákoník práce zakazuje:
- požívat alkoholické nápoje na pracovištích zaměstnavatele
- požívat alkoholické nápoje v pracovní době i mimo toto pracoviště
- vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele
Zákon z výše uvedeného obsahuje dvě výjimky: zákaz se nevztahuje na zaměstnance, kteří pracují v nepříznivých mikroklimatických podmínkách (např. hutě), pokud požívají pivo se sníženým obsahem alkoholu a na zaměstnance, u nichž požívání těchto nápojů je součástí plnění pracovních úkolů (např. sládek) nebo je s plněním těchto úkolů obvykle spojeno (př. slavnostní přípitek).
Zaměstnavatel má právo kontrolovat, zda zaměstnanec tento zákaz dodržuje.
Takovou kontrolu je však možno provést pouze tehdy, pokud je u zaměstnance důvodné podezření, že je pod vlivem alkoholu. Zaměstnanec má poté povinnost podrobit se zjištění, zda není pod vlivem alkoholu, a to na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance, kterého musí zaměstnavatel určit písemně. Toto písemné oprávnění může být součástí např. vnitřního předpisu nebo bude v samostatném dokumentu, který dotyčný vedoucí zaměstnanec nosí u sebe právě pro tyto účely.
Pokud se zaměstnanec odmítne podrobit danému zjištění, zaměstnavatel může požadovat, aby se zaměstnanec podrobil odbornému lékařskému vyšetření za účelem zjištění přítomnosti alkoholu. Pokud zaměstnanec odmítne i toto, hledí se na něj, jakoby byl pod vlivem alkoholu.
Zaměstnanci tedy nemohou požívat alkohol v pracovní době kdekoli a na pracovištích kdykoli. Porušení této povinnosti je považováno za porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahující se k zaměstnancem vykonávané práci. V případě porušení výše uvedeného může být zaměstnanci okamžitě zrušen pracovní poměr.