Jak vlastně probíhá?
Pojmy z procesu veřejných zakázek jsme si již představili ZDE. Nyní se budeme věnovat procesu veřejných zakázek. Celý proces a průběh výběrového řízení veřejných zakázek se liší dle předmětu veřejné zakázky a jejich nákladů.
Jako první je třeba definovat druh veřejné soutěže, to znamená druh veřejného zadávání. Těmito druhy jsou:
- otevřené řízení,
- užší řízení,
- jednací řízení s uveřejněním,
- jednací řízení bez uveřejnění,
- řízení se soutěžním dialogem,
- řízení o inovačním partnerství,
- koncesní řízení,
- řízení pro zadání veřejné zakázky ve zjednodušeném režimu,
- zjednodušené podlimitní řízení.
Z těchto si zadavatel vybere, a to dle předpokládané ceny, předmětu zakázky a charakteristiky zadavatele.
Poté zadavatel podá výzvu k nabídkám, ve které detailně uvede veškeré informace o předmětu a průběhu řízení, stanoví lhůtu pro podávání nabídek a způsobu hodnocení nabídek, a to vše při zahájení tohoto řízení prostřednictvím oznámení o zahájení zadávacího řízení k uveřejnění nebo výzvy o zahájení zadávacího řízení. Nabídky může zadavatel podat písemně či elektronicky.
Nabídky pak hodnotí hodnotící komise, jmenovaná zadavatelem, spolu s otevíráním obálek a sestavením protokolu o otevírání obálek a nakonec sestavením zprávy o posouzení a hodnocení nabídek.
Dalším krokem je výběr dodavatele ve výběrovém řízení. Ten musí splňovat požadované kvalifikační předpoklady (základní, profesní, ekonomické, technické, finanční).
Po výběru vítěze vydá zadavatel rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky, které zašle jak vítězi, tak zbylým soutěžitelům, a to do 5 pracovních dnů od učinění rozhodnutí, přičemž každému běží 15 denní lhůta pro podání námitek.
Posledním krokem je pak uzavření smlouvy s dodavatelem. Po uzavření smlouvy je zadavatel povinen zpracovat oznámení o výsledku zadávacího řízení na portálu Věstník veřejných zakázek, profilu zadavatele a v případě nadlimitních zakázek i na Úřední věstník Evropské unie.