Začínáte s podnikáním, ke kterému budete nutně potřebovat vozidlo? Nejspíše je načase ujasnit si, co obnáší tzv. silniční daň, kdo a kdy je povinen ji zaplatit.
Silniční daň samozřejmě nemusí platit úplně každý, pouze fyzické a právnické osoby (tzn. jak firmy, tak i OSVČ), které využívají vozidlo k výdělečné činnosti. Částka, kterou na dani zaplatí, se však různí - u osobních automobilů je rozhodující objem motoru, u nákladních poté počet a zatížení náprav.
Daň platí vždy osoba, která je majitelem technického průkazu vozu. Výjimkou je zaměstnavatel, který se stává poplatníkem silniční daně i u osobního vozidla, jehož majitelem je zaměstnanec, jenž využívá své vozidlo k provozování práce.
Mezi vozidla, za která musí být silniční daň placena, se řadí vozidla (i jejich přípojná vozidla), jež jsou registrována a provozována v České republice. V jakémkoliv jiném případě jsou vozidla od silniční daně osvobozena (například pokud je vozidlo zaregistrováno v ČR, ale provozováno v zahraničí či opačně). Dále také všechna nákladní vozidla registrovaná v Česku s nejvyšší povolenou hmotností nad 3,5 tuny bez ohledu na to, zda se používají k podnikání či nikoliv.
Od daně jsou osvobozena např. zametací vozidla, hasičské vozy, vozidla civilní obrany, bezpečnostních sborů nebo záchranné služby, vozidla, která mají méně než čtyři kola a jsou vedena v kategorii L. U takovýchto vozidel je sice daň nulová, ale musí se kvůli nim podávat daňové přiznání.
Co se týče samojízdných pracovních strojů, zemědělských a lesnických traktorů a speciálních pásových automobilů, kterým byla přidělená zvláštní značka, tak ty nejsou předmětem daně, nemusí se za ně tedy nic platit ani podávat daňové přiznání.
A kdy a jak takovou silniční daň zaplatit? Složité to není! Poté, co Vám vznikne povinnost daň platit, zaregistrujete se k ní a zaplatíte ji buď celou najednou při prvním datu splatnosti, nebo ji budete platit po čtvrtinách vždy za jedno uplynulé čtvrtletí. Daň se platí společně s podáním přiznání k silniční dani příslušnému krajskému finančnímu úřadu podle sídla podnikatele či firmy. Termíny, do kterých je potřeba zálohu na daň zaplatit, jsou tedy čtyři:
- do 15. dubna (I. čtvrtletí)
- do 15. července (II. čtvrtletí)
- do 15. října (III. čtvrtletí)
- do 16. prosince (IV. čtvrtletí)
Pokud Vám vzniknou nějaké nedoplatky na dani, jste povinni je zaplatit zpětně po dodání daňové přiznání na začátku roku. Abyste tomu ale předešli a nemuseli hlídat kalendář, je možná nejlepší variantou daň zaplatit po prvním čtvrtletí celou najednou.