Poradna

/

Potíže s finančním úřadem? Poradí Mgr. Hana Erbsová!

Dnes radí

Mgr. Hana Erbsová

Markéta T. - 22.05.2019 ve 13:05

Dobrý den,naše firma si koupila zánovní velké auto, abychom dostali naše lidi i s vybavením pohromadě na zakázky ke klientům a nemuseli se spoléhat, že tam všichni včas dorazí po vlastní ose. Prodávající byl ale nějaký potížista, dohadovali jsme se, uplatňovaly se opakované reklamace, auto víc stálo, než jezdilo a chvíli to vypadalo na odstoupení od smlouvy. Auto jsme převzali v březnu 2018, v dubnu 2018 jsme si uplatnili odpočet DPH na vstupu. Ale díky všem těm potížím se přepis na registru vozidel dotáhl až v říjnu 2018 a také tehdy se teprve začalo auto pořádně používat. Teď nám chce finanční úřad sebrat ten odpočet a doměřit daň za duben 2018, protože jsme prý v té době nebyli zapsaní jako vlastníci auta v registru vozidel, nemůžeme prokázat užívání vozidla, a proto pochybuje, že jsme auto skutečně odebrali už v březnu 2018. Co s tím?

Mgr. Hana Erbsová odpověděl:

Dobrý den,názor finančního úřadu není správný. Pokud jste auto koupili od plátce DPH s úmyslem používat jej pro svoje podnikání, které podléhá DPH (např. doprava vybavení a pracovníků na zakázky), zaplatili za něj cenu včetně DPH a máte bezvadný daňový doklad, pak můžete uplatnit odpočet DPH na vstupu. Tento odpočet můžete ve vašem případě uplatnit už v tom měsíci, v němž vám prodávající umožnil chovat se k autu jako jeho vlastník (tzn. předal vám technický průkaz, klíčky atd. za tím účelem, aby vám umožnil auto běžně používat). Tím došlo k dodání zboží a prodávajícímu vznikla povinnost přiznat příslušnou DPH na výstupu. Vám tím současně vznikl nárok na odpočet zaplacené DPH na vstupu, který jste mohli uplatnit nejdříve v tom zdaňovací období, ve kterém jste měli k dispozici daňový doklad od prodávajícího. Pokud jste hradili kupní cenu zálohami, vznikl vám nárok na odpočet DPH vypočtené ze zálohy už ve zdaňovacím období, kdy došlo k její úhradě (i když jste v té době ještě neměli vůz k dispozici). Podmínkou ovšem je, že finanční úřad nezpochybní účel, za kterým jste vůz nakoupili a vy budete schopni prokázat, že tento vůz byl po jeho dodání využíván výhradně k vaší podnikatelské činnosti, která podléhá DPH. Pokud byl vůz z objektivních příčin mimo provoz, nemá to na nárok na odpočet vliv; i v tomto případě však musíte být schopni prokázat, že vůz nebyl vůbec používán a proč.

Kryštof Krysa - 21.05.2019 ve 15:05

Potřeboval bych poradit. Mám dost známých, co mě jezdí navštěvovat a přespávají u mě. Někdy mi i platí, ale spíš jen symbolicky. Nedávno jsem dostal z finančáku výzvu, abych podal dodatečné daňové přiznání, protože pronajímám byt za účelem dosažení zisku. Asi mě práskla sousedka, která pořád šmíruje po baráku a byla mi párkrát vynadat, že děláme bordel. Sousedce už jsem za trest v noci počůral dveře, ale co mám dělat s finančákem?

Mgr. Hana Erbsová odpověděl:

Dobrý den, nebyl byste asi první ani poslední, komu se někdo pokusil „dostat na zoubek“ prostřednictvím finančního úřadu. Takováto „udání“ sice na finančním úřadě ihned v koši nekončí, ale jen tak sama o sobě by k vydání výzvy k podání dodatečného přiznání stačit neměla. Finanční úřad má velmi pravděpodobně informace i z jiných zdrojů (mohl si například bez vašeho vědomí vyžádat údaje o obratech na všech Vašich bankovních účtech a o odesilatelích i příjemcích plateb; může získat informace i o Vašich účtech v zahraničí). Pokud opravdu byt nepronajímáte, mělo by finančnímu úřadu stačit Vaše písemné vysvětlení formulované jako odpověď na výzvu a doručené ve stanovené lhůtě. Že je to ve skutečnosti jinak a opravdu byt pronajímáte, to Vám pak bude muset finanční úřad prokázat (což bych Vám ale upřímně nepřála). Pokud nestíháte na výzvu včas reagovat, můžete požádat o prodloužení lhůty. Jestli ale nemáte s tím pronájmem úplně čisté svědomí, bude pro vás výhodnější dodatečné daňové přiznání podat a daň doplatit. Finanční úřad už Vás má v hledáčku. Když příjem z pronájmu nyní „zatlučete“ a donutíte finanční úřad, aby Vám doměřil daň sám, bude to pro Vás dražší o 20 % (penále z doměřené daně) a zaplatíte víc i na úroku z prodlení, protože logicky doplatíte daň později (navíc - na rozdíl od dodatečného přiznání - bez možnosti požádat aspoň o částečné prominutí tohoto úroku).

Martin L. - 08.05.2019 ve 23:05

Dobrý den, finanční úřad mi před týdnem napsal, že u naší firmy chce zahájit daňovou kontrolu. Jsme malá rodinná firma a manželka, která vede účetnictví, se teď věnuje hlavně naší dceři, protože ji čeká operace. Snažil jsem se s finančákem vyjednat odklad dva měsíce, ale není s nimi řeč a vyhrožují mi pokutou. Mají na to právo? Co mám dělat?

Mgr. Hana Erbsová odpověděl:

Dobrý den, Martine. Všeobecně má finanční úřad zákonem uloženou povinnost vycházet poplatníkům vstříc a spolupracovat s nimi. Tato povinnost je ovšem vzájemná a platí pro obě strany. V zásadě by Vám tedy finanční úřad nějaký odklad zahájení daňové kontroly poskytnout měl, ale závisí jen na jeho uvážení, zda a v jakém rozsahu to udělá. Každopádně by měl být schopen si svůj nekompromisní postup odůvodnit (často je takovým důvodem blížící se konec lhůty pro stanovení daně). Když se finančnímu úřadu nepodaří s Vámi domluvit „po dobrém“, vydá oficiální výzvu, v níž Vás požádá, abyste mu ve stanoveném rozmezí umožnili daňovou kontrolu zahájit. Jestliže výzvě nevyhovíte, může finanční úřad stanovit daň bez spolupráce s vámi, za použití tzv. pomůcek. To v podstatně znamená, že vaši daň přibližně odhadne podle informací, které je schopen si opatřit sám. Proti takto stanovené dani máte už jen velmi omezenou možnosti obrany, protože půjde o přímý důsledek nesplnění vaší povinnosti. Dobrou zprávou naopak je, že za nespolupráci při zahájení daňové kontroly nelze uložit pokutu. Výzvě k zahájení daňové kontroly je možné beztrestně nevyhovět jen z opravdu závažného důvodu. Závažnost takového důvodu bude ovšem v první fázi posuzovat nejprve sám finanční úřad. Zákon sice poskytuje proti takovému úsudku možnost obrany, je ovšem třeba počítat s tím, že to bude „běh na dlouhou trať“, v jehož průběhu vás možná napadne, jestli by nebylo vlastně moudřejší (levnější a jednodušší) té výzvě tenkrát vyhovět. Doporučuji proto pokusit se ještě s finančním úřadem komunikovat (pokud možno písemně), situaci rozumně vysvětlit a nabídnout kompromisní řešení (např. přiměřený odklad zahájení kontroly s rozložením dalších požadavků úřadu na etapy, do delšího časového období).

Na našich stránkách používáme soubory cookies, a to k zajištění fungování stránek a analýzy návštěvnosti. Ukládání těchto souborů můžete odmítnout v nastavení svého prohlížeče.

Více o používání cookies Souhlasím